Hjelp til jul?
Jula handler om håp, fellesskap og omtanke. Siden 1901 har Frelsesarmeen samlet inn penger og gitt julehjelp til mennesker som har det vanskelig.
Vi deler ut julehjelp hver desember. Dette skjer i våre korps (kirke og nærmiljøsentre), men her er det lokale tilpasninger. Du kan finne din nærmeste Frelsesarmé her. Ta kontakt i november.
Frelsesarmeen er til stede i lokalsamfunn over hele Norge – hele året. Vi møter mennesker i ulike livssituasjoner, både enkeltpersoner og familier, og tilbyr støtte, fellesskap og hjelp når livet er vanskelig.
Er julen vanskelig for deg?
Julen forbindes ofte med glede, samvær, god mat og gaver. Men for mange kan høytid også forsterke følelsen av utenforskap, ensomhet og økonomisk stress. I et land som ofte omtales som ett av verdens rikeste, kan det være ekstra vondt å kjenne på ikke å ha nok eller ikke ha noen – midt i en tid som skal være fylt med lys og varme.
Hva slags hjelp gir Frelsesarmeen i julen?
Gjennom lokal innsats, gir vi støtte til dem som opplever julen som vanskelig. Med hjelp fra frivillige og gavmilde givere, skaper vi små og store lyspunkter i høytiden.
Eksempler på julehjelp:
- Matposer til dem som har utfordringer med å få endene til å møtes
- Gaver til barn i lavinntektsfamilier
- Åpne kafeer med kaffe og samtaler
- Juletrefester, juleverksteder og aktivitetsdager
- Julekonserter, gudstjenester og familiesamlinger
Tilbudene varierer fra sted til sted, og formes av lokale gaver, ressurser og frivillige.
RELATERTE SAKER
-
Tryller fram burdsdagskalas
«Å, så mye! Hvor har du fått alt dette fra, mamma?» spurte sjuåringen. Alenemoren Cecilia smiler. Med hjelp fra Frelsesarmeen Rodeløkka fikk hun bestilt bursdagskasse fra Matsentralen, for å feire datterens store dag.
-
Kong Harald V (1937–2026)
– Vi deler hele Norges sorg etter nyheten om at Hans Majestet Kong Harald V er død. Han har hatt en inspirerende evne til å lede, røre og se alle i dette landet. Med sin klokskap og varme har han vært et stødig statsoverhode gjennom de mange endringene og utfordringene vi som nasjon har møtt gjennom de siste 35 årene.
-
Rett mann på rett plass
– Vi i Frelsesarmeen, sier Jone Handeland. Han sier det ofte, for vi-følelsen er så sterk hos ham. Hvem skulle trodd det?