
– Pave Frans etterlater seg en stor og varig arv
I forbindelse med pave Frans' bortgang, sender Frelsesarmeen sine kondolanser til den romersk-katolske kirken.
Frelsesarmeen sender sine kondolanser til den romersk-katolske kirken og romersk-katolikker verden over etter dødsfallet til pave Frans mandag 21. april 2025.
Som den første jesuittpresten og den første latinamerikaneren i pavestolen, vil pave Frans bli godt husket for sin eksemplariske og trofaste tjeneste til Gud, kirken og verden.
– Fra enkle kår har hans fokus på Guds nåde, miljøforvaltning og den dype bekymringen for de fattige og sårbare, skapt en stor og varig arv, sier Frelsesarmeens verdensleder, general Lyndon Buckingham.
– Frelsesarmeen er også takknemlig for pave Frans' urokkelige engasjement for interreligiøs diskurs og er takknemlig for den økumeniske dialogen som ble fremmet under hans pontifikat.
Frelsesarmeens involvering i arbeidet til dikasteriet for fremme av kristen enhet, vår pågående dialog om felles prioriteringer og bekymringer, og vårt verdensomspennende partnerskap i omsorgen for de fattige, har vært kjennetegn på Frelsesarmeens forhold til pave Frans, og vi er takknemlige for hans langvarige støtte.
I et møte i Vatikanet i 2019 delte pave Frans et minne fra da han var fire år gammel, da han møtte flere medlemmer av Frelsesarmeen sammen med sin bestemor. I minnet om sitt møte med frelsessoldatene sa han at Armeens «eksempel på ydmyk tjeneste til de minste av våre brødre og søstre talte høyere enn noen ord». Spesielt takket paven frelsessoldatene for omsorgen for hjemløse og marginaliserte, og for deres innsats i kampen mot menneskehandel. Pave Frans påpekte at «i en verden hvor egoisme og splittelser florerer, kan den edle duften av ekte selvoppofrende kjærlighet tilby en sårt tiltrengt motgift».
Frelsesarmeen er takknemlig for pave Frans' oppmuntring og velsignelse.
Frelsesarmeen lyser fred over pave Frans' minne og slutter seg til resten av verden i å hylle hans tjeneste for Guds rike.
(Teksten er oversatt fra engelsk ved hjelp av Copilot)
RELATERTE SAKER
-
Stortingspresidenten får klump i halsen på 17. mai
– Vi må være så glade for at vi feirer nasjonaldagen med barnetog og ikke militærparader, sier Masud Gharahkhani. Når han vinker fra stortingsbalkongen tenker han også på sin egen historie.
-
Kristiansand klar for NM i gatefotball
Helgen 23.–25. mai er det duket for en helg fylt med fart og spenning når 40 gatefotballag fra hele Norge møtes på Sørlandet. Men her teller det rusfrie, sosiale fellesskapet alltid mer enn resultatene på banen.
-
Fotballfesten starter om 100 dager, og vi trenger flere frivillige!
Hjemløse spillere fra hele verden kommer til Rådhusplassen i Oslo 23. til 30. august. Vi søker guider som kan følge fotballagene gjennom uka.