
Flagget til topps på nytt hovedkvarter
Kommandør Knud David Welander lider ikke av høydeskrekk, noe som kom godt med da han skulle løftes sju-åtte meter rett opp i lufta. Alt for å heise Frelsesarmeens velbrukte flagg i nye lokaler på Ensjø i Oslo.
Rundt 6000 kvadratmeter med kontorer, kirke og nærmiljøsenter i tillegg til en lys og åpen kafé på gateplan. Den 29. april var tiden inne for å vise all verden hvem som eier bygget og skal bo her i mange år framover.

Flagget er det samme som hang på T. I. Øgrimsplass 4, men har vært nede både til vasking og stryking før det får pryde nytt hovedkvarter.

Lederen for Frelsesarmeen i Norge, Island og Færøyene gjør seg klar til innsats.


Under kan du se på video hvordan det gikk. Men her er det som tok vel tre minutter unnagjort på tolv sekunder:
– Hva betyr det for deg å nå ha heist flagget på nytt hovedkvarter?
– Det er mange som har stått på og gjort mye for at vi skal være der vi er i dag. Det har jo vært en prosess som har fulgt oss nå i mer enn fem år, og jeg kjenner på en glede når vi står her og ser hvordan kontoret og alt kommer til liv, sier Welander.
Han har akkurat steget ut av kassen til den oransje liften som stødig fraktet ham både opp og ned til flaggstanga. Den henger skrått ut over det massive inngangspartiet i Ensjøveien 23 – Frelsesarmeens tredje hovedkvarter i rekken.
Selv om vi har noen dager før vi offisielt flytter inn alle sammen, så har vi nå markert at bygget er vårt.– Knud David Welander, kommandør i Frelsesarmeen
Det burgunder flagget med blå kant og gul stjerne i midten, hang tidligere på bygget i Kommandør T. I. Øgrims plass 4, like bak Regjeringskvartalet, der de uniformskledde holdt til i 46 år.

De siste månedene har vært flittig brukt til rydding, kasting og nedpakking. I overgangen mellom april og mai går det digre flyttelasset.
– Selv om vi har noen dager før vi offisielt flytter inn alle sammen, så har vi nå markert at bygget er vårt.
Det er fint at flagget faktisk henger her og viser vår tilstedeværelse på Ensjø, sier Welander og ser opp.

Hjemmekontor i to uker
Men helt i mål med flytting og innredning av nybygget er de ikke. Derfor har de ansatte hjemmekontor til og med fredag 9. mai. Den helgen blir det åpning for menigheten, for hit flytter også Templet korps fra det tidligere hovedkvarteret. På veien endrer de navn til Ensjø korps.

Mandag 12. mai blir første arbeidsdag for om lag 160 ansatte i nye lokaler.
Den offisielle åpningen av det nye hovedkvarteret skjer først den 25. juni, når Frelsesarmeens verdensleder, general Lyndon Buckingham, besøker Norge. Det skjer i forbindelse med Frelsesarmeens kongress 2025.
Forhåpentligvis skal også nye mennesker få møte Frelsesarmeen på en eller annen måte gjennom de aktivitetene som skal skje her.– Knud David Welander, kommandør i Frelsesarmeen
– Vil naboer også bli invitert til den offisielle åpningen?
– Vi får se hvor mange vi får plass til. I utgangspunktet vil vi nok prioritere de som naturlig hører til på huset, men vil også innby samarbeidspartnere som har vært med å realisere dette flotte huset – deriblant Höegh Eiendom.
Åpent for alle
Welander gleder seg til huset skal fylles med liv og aktivitet.
– Forhåpentligvis skal også nye mennesker få møte Frelsesarmeen på en eller annen måte gjennom de aktivitetene som skal skje her.
Kommunikasjonssjef Geir Smith-Solevåg, som har ledet prosjektet, var selvsagt til stede under flaggheisingen sammen med styringsgruppen. I fem år har det vært arbeidet med å omsette de vedtatte målsettingene i praktisk handling.

– Dette skal være et åpent hus for lokalmiljøet, enten man vil få seg en kaffekopp med en venn, spille innebandy i aktivitetshallen, delta på kirke- og kulturaktiviteter – eller spise lunsj med venner eller kolleger.
RELATERTE SAKER
-
Gamle salmer i ny drakt – i nytt lokale
Frelsesarmeens nye storstue på Ensjø ble åpnet av «Salmer på pøbb», konseptet som har tatt Norge med storm. Det gjorde de på Ensjø også. Resten av helga ble en sann opptur.
-
Seminar på årets kongress
På kongressens seminarer innbyr vi til spennende, inspirerende og lærerike opplevelser, med et stort spenn i tema og innhold.
-
– Vanskelig, men uunngåelig beslutning
I løpet av det siste halve året har Frelsesarmeen lagt ned korps i Ringebu, Sandnessjøen, Namsos, Grimstad, Flisa og Nord-Odal. Nå mister disse lokalsamfunnene en viktig samfunnsaktør gjennom hundre år.