Mange isolerer seg i jula på grunn av dårlig økonomi
Frelsesarmeens fattigdomsbarometer viser at 1 av 4 nordmenn opplever ensomhet på grunn av økonomi. I jula er det mange som dropper familiebesøk og sosiale aktiviteter fordi de ikke har råd.
– Jo dårligere råd du har, jo mer psykisk uhelse opplever du. Hver dag treffer vi mennesker som ikke bare trenger mat på bordet, men å bli sett, hørt og verdsatt, sier assisterende sosialsjef i Frelsesarmeen, Elin Herikstad.
Frelsesarmeens fattigdomsbarometer for fjerde kvartal viser at hele 24 prosent av befolkningen opplever ensomhet på grunn av sin nåværende økonomiske situasjon. Hver tiende nordmann svarer at dette er noe de opplever ofte.
– Det å være sosial er ofte forbundet med penger og mange velger heller å isolere seg alene hjemme. Det er ofte det billigste du kan gjøre, men det er også helseskadelig.
Mange opplever ensomhet ekstra sterkt i jula fordi de har mistet familiemedlemmer eller har vanskelige familierelasjoner.– Elin Herikstad, assisterende sosialsjef i Frelsesarmeen
– Vi oppfordrer alle til å ta initiativ til sosiale aktiviteter som ikke koster penger i jula, og ta gjerne kontakt med Frelsesarmeen der du bor for å høre om det er noe du kan delta på, enten i jula, eller etter jul, sier Herikstad.
Mer alene i jula
I Frelsesarmeens nye fattigdomsbarometer svarer en av tre nordmenn at de vil kutte ned på sosiale aktiviteter i jula, og at de har vært mindre sosiale det siste halve året på grunn av egen økonomi.
– Det såreste jeg ser er at mer enn 1 av 5 nordmenn svarer at de vil kutte i reiser til egen familie eller venner fordi de ikke har råd. For mange er jula den ene tiden i året der mange har mulighet til å treffe familien sin. Samtidig vet vi at mange opplever ensomhet ekstra sterkt i jula fordi de har mistet familiemedlemmer eller har vanskelige familierelasjoner, sier Herikstad.
Frelsesarmeen deler nå ut julehjelp til tusenvis av nordmenn, som går inn i sin tredje jul med dyrtid. Mange har kommet i en beintøff og alvorlig økonomisk situasjon det er svært vanskelig å komme ut av.
Vi oppfordrer også folk til å være til stede for hverandre. En liten innsats kan bety veldig mye for et annet menneske.– Elin Herikstad, assisterende sosialsjef i Frelsesarmeen
Rundt omkring i landet inviterer Frelsesarmeen til ulike felleskapsarrangementer og gudstjenester i jula og resten av året.
Smil, si hei, bry deg
– Vi oppfordrer også folk til å være til stede for hverandre. En liten innsats kan bety veldig mye for et annet menneske. Det kan være så lite som et smil, et hei eller å ringe den du kanskje ikke har snakket med på en stund. Både fattigdom og ensomhet kan være vanskelig å få øye på, sier Herikstad.
Frelsesarmeen og Opinion måler hvert kvartal hvordan endringer i økonomien får konsekvenser for befolkningen generelt, foreldre og deres barn. Dette for å kunne vite mer om utviklingen i behovet for hjelp og omsorg ute i samfunnet, og vurdere denne opp mot hjelpen Frelsesarmeen gir. Fattigdomsbarometeret fjerde kvartal ble gjennomført i uke 41 og 42, i et landsrepresentativt utvalg av befolkningen på 2022 personer over 18 år.
RELATERTE SAKER
-
Livsviktig lavterskeltilbud mot ensomhet
– Ensomhet er helseskadelig, fastslår Martine Gjørtz Howden. Mellom oss, Frelsesarmeens samtaletilbud for personer med begrenset nettverk, jobber aktivt med å sette ensomheten, og konsekvensene av den, på dagsorden i samfunnet.
-
Mer enn bare hverdager
Frelsesarmeens ferietilbud gir barn noe å fortelle om når de begynner på skolen igjen. Både små og store kan få vennskap som varer videre i livet. – En utmerket opplevelse jeg vil huske for resten av livet, sier en av deltakerne.
-
– Det verste er ensomheten, at man står helt alene som pårørende
«Liv» føler seg ødelagt. Det meste av inntekten hennes har forsvunnet til å betale sønnens heroingjeld. Han har rasert omtrent alt hun eier og har. Kroppen verker. Men på Pårørendehuset har hun som mor funnet støtte og fellesskap.