Foto: Mann i 60-årene med mørkt hår og briller sitter ved et bord.
GIR HJELP: – Vi ser etter behov og spør folk hva vi kan hjelpe dem med, forteller kaptein Helge Østergreen i Frelsesarmeen på Hønefoss. Han vil ikke ha køer, men samtaler med mennesker.

Hjelper folk til en ny start

– Hva trenger Hønefoss, spurte frelsesoffiserene Bodil Linda og Helge Østergreen. De banket på 15 dører og fikk et rungende svar.

• Foto: Hanne Rebecca Nilsen / Tekst: Marit Dehli-Johannesen / Artikkel hentet fra Krigsropet nummer 18–19, 2025
Sist oppdatert:
Del: Del artikkelen på Facebook Del artikkelen på Twitter Send artikkelen på e-post
Foto: Kvinne med halvlangt, blondt hår og briller smiler fra et moderne kjøkken.
BER INN: Kaptein Bodil Linda Østergreen ønsker folk velkommen til en prat og en kaffekopp i Frelsesarmeens ett år gamle lokaler.
Foto: Kvinnehender holder et grønt gavekort fra Kiwi.
STOR HJELP: – Matkortet betyr utrolig mye. Det har hjulpet meg mange ganger, sier en av gjestene.
Folk kommer tilbake og takker. Vi ser at de har kommet seg videre i livet. De viser en sånn stolthet når de sier: «Jeg behøver ikke å komme hit mer. Nå klarer jeg meg».
– Bodil Linda Østergreen, korpsleder i Hønefoss
Foto: Et hvitt pappkrus står på et bord er i fokus i bildet. Bak i rommet ser vi at det sitter mennesker og snakker og vi ser et lysende kors på veggen.
SUPPE SÅPE FRELSE: Telefonen på kontoret kimer uavbrutt hos Frelsesarmeen i Hønefoss. Det er mange som trenger hjelp.
Foto: Kvinne i en oransje boblejakke bærer en eske med et spill. Oppå ligger et hjemmestrikkede ullstrømper.
BRETTSPILL: Alenemoren «Liv» har fått sokker og en super bursdagsgave til datteren.
Vi har forandret på kostholdet hjemme, og jeg har sluttet å røyke, så det hjelper mye. Du kan ikke si at du har dårlig råd når du røyker.
– Aleksandra, gjest i Hønefoss
Honefoss 2025 HRN Trykk 02 beh nett
Honefoss 2025 HRN 26 nett
HÅP OM EN BEDRE FREMTID: Håndstrikkede sokker er et kjærkomment tilskudd når budsjettet er trangt. På veggen inn til et av møterommene står det: "Jeg vil gi dere fremtid og håp". Bibelverset er hentet fra Jeremia 29, 11.
Foto: Kvinne og mann i klær fra Frelsesarmeen. Hun ser opp på ham, han ser i kamera. Han er mørk, hun har halvlangt, blondt hår. Begge har briller.
NY GIV I KORPSET: Ekteparet Helge og Bodil Østergreen leder Frelsesarmeen i Hønefoss. De ønsker å hjelpe mennesker ut av matkøene ved å se den enkeltes behov i et større bilde, og gi hjelp og støtte som kan føre til en bedre hverdag.
Her er det respekt og ingen fordømmelse. En del ganger har jeg fått matkort, noe som hjelper oss enormt.
– "Frode", alenefar og gjest i Hønefoss
Foto: Mann holder i to ulike farger med strikkesokker i ull. Han har ryggen tl kamera, så vi ser bare litt av nakken og ene siden av ansiktet.
HJEMMESTRIKKET: – Å møte de ansatte er nesten som å komme hjem til familie som du møter en gang iblant. Her er det respekt og ingen fordømmelse, sier alenefaren «Frode».
Foto: Frelsesarmeens lokaler midt i Hønefoss. Ute er det litt snø på bakken.
I SENTRUM: Det skal være lett å finne fram til Frelsesarmeen midt i Hønefoss. Her er døra åpen for alle.
Jeg ser at mennesker får hjelp her. Én ting er det praktiske og økonomiske, men de får også verdighet. Måten dette er lagt opp på, gjør at folk føler de sitter på en kafé og skravler.
– Linda Thunshelle, frivillig
Foto: Kvinne i 30-årene med blondt hår snakker med en mann som sitter med ryggen til.
FRIVILLIG: – Her blir folk sett, hørt og tatt på alvor, mener Linda Thunshelle som gjør en innsats som frivillig når matkortene deles ut.
Selv om vi er i en urolig situasjon, kommer Gud og fyller oss med sin fred. Når vi ber, stoler vi på at han svarer. Han finner den rette tiden til det beste for oss.
– Helge Østergreen, korpsleder i Hønefoss
Foto: Innendørs i et rom med mange bord og stoler. Det er lyst der og har et lysende kors på veggen.
Foto: Kronen fra Frelsesarmen med skriften Blod og ild.
LYST STED: Det skal være lett å komme inn til Frelsesarmeens lyse og gatenære lokaler i sentrum av Hønefoss.
Foto: Kvinne med halvlangt blondt hår og briller i klær fra Frelsesarmeen. Hun står utenfor et lokale med skilt inn til Frelsesarmeen.
VISER VEI: – Folk kommer tilbake og takker. Vi ser at de har kommet seg videre i livet. De viser en sånn stolthet når de sier: «Jeg behøver ikke å komme hit mer. Nå klarer jeg meg», sier Bodil Linda Østergreen, kaptein.

Abonner på Krigsropet

Krigsropet er en gave til deg selv eller andre som varer hele året. I tillegg til at den støtter Frelsesarmeens viktige arbeid. Magasinet sendes ut annen hver uke.

Bli abonnent