Foto: Kvinne i 60-årene med kort, mørkt hår smiler og ler sammen med en mye høyere mann i 40-årene med rødtblondt hår og skjegg.  Begge har på seg uniformer fra Frelsesarmeen og står i et kirkerom med kors i tre bak på ene veggen..
FANT VEIEN TIL FRELSESARMEEN: Ukrainske Nadiia Derevianko har bakgrunn fra den russisk-ortodokse kirken, men det ble helt umulig for henne å fortsette i en slik kirke i Oslo. Hun trives som fersk soldat i Asker korps sammen med togkonduktør Rune Bakken. Begge elsker å hjelpe til i menigheten.

Kledd for å tjene

Hva motiverer nye soldater i Frelsesarmeen? For Nadiia Derevianko og Rune Bakken går meningsfulle oppgaver hånd i hånd med tro i mangfold og fellesskap.

• Foto: Kristianne Marøy / Tekst: Ingebjørg M. Lyster / Artikkel hentet fra Krigsropet nr. 20-21, 2025
Sist oppdatert:
Del: Del artikkelen på Facebook Del artikkelen på Twitter Send artikkelen på e-post
Uniformen forteller både at jeg tror på Gud og at jeg gjerne vil være her for deg hvis du trenger hjelp.
– Rune Bakken, nyinnvidd soldat i Asker korps
Foto: To bilder etter hverandre der en mann i 40-årene med rødblondt hår og skjegg iført uniform fra Frelsesarmeen. Han setter kaffekopper på en tralle på et stort kjøkken. På neste bilde triller han samme tralle gjennom en tredør inn til et rom med vegger av rød teglstein.
Foto: To bilder etter hverandre der en mann i 40-årene med rødblondt hår og skjegg iført uniform fra Frelsesarmeen. Han setter kaffekopper på en tralle på et stort kjøkken. På neste bilde triller han samme tralle gjennom en tredør inn til et rom med vegger av rød teglstein.
I FULL VIGØR: Den som er soldat i Frelsesarmeen, kan bruke den svarte uniformen med blå skulderklaffer. Rune Bakken er glad for å ta på seg en uniform som kommuniserer gode ting til omverdenen. I menigheten liker han å bidra med praktiske gjøremål.
Foto: Kvinne i 60-årene med briller leser en tekst fra talerstolen i et kirkerom med vevde tepper i bakgrunnen. Hun ser ned i en bok og har på seg uniform fra Frelsesarmeen.
LESER PÅ TO SPRÅK: På Frelsesarmeens gudstjenester i Asker deltar mange ukrainere. Nadiia Derevianko kan lese dagens tekst på både norsk og ukrainsk.
Jeg er så glad for den måten jeg ble tatt imot på i Frelsesarmeen, og jeg liker den måten troen uttrykkes på.
– Nadiia Derevianko, nyinnvidd soldat i Asker korps
Foto: Kvinne i 60-årene sitter foran et piano. På seg har hun en uniform fra Frelsesarmeen.
TVIHOLDER PÅ HÅPET: Til tross for mye motgang livet, lever Nadiia Derevianko opp til betydningen av navnet sitt, håp. Hun tviholder på håpet om fred i hjemlandet.
Foto: Fire personer, to kvinner og to menn, står i mørke klær i et kirkerom. Tre av dem har på seg uniformer fra Frelsesarmeen. PÅ veggen bak henger et kors i tre.
SØKER SAMMEN: – Vi er en herlig gjeng fra alle verdens hjørner, sier Anita Baunø (nr. tre fra venstre). Hun leder Frelsesarmeens arbeid i Asker. Her er hun sammen med de nyeste soldatene, Nadiia Derevianko fra Ukraina, Rune Bakken og Ernesto Antonio Melandez Figueroa fra El Salvador.
Foto: Norsk kvinne i 60-årene men halvlangt, krøllete hår og briller setter et hvitt, tent stearinlys i en svart globe med korps på toppen. I bakgrunnen sees symbolet fra Frelsesarmeen med blod og ild på veggen bak.
TENKER PÅ ANDRE: Lysgloben har en sentral plass i rommet og i gudstjenesten. For mange oppleves det godt at bønnen får et konkret symbol. Her tenner korpsleder Anita Baunø et lys.
Våre nye soldater er med på matutdeling, bidrar med ledelse av gudstjenester og gjør praktisk arbeid. Noen sier at de gjerne vil få enda flere oppgaver.
– Anita Baunø, leder i Asker korps
Foto: Mann i 40-årene med rødblondt hår og skjegg. Har på seg uniform fra Frelsesarmeen og står ved et bord med bakst.
HYGGESTUND: Hver søndag er det sosialt samvær med kaffe og kaker etter gudstjenesten. Rune Bakken tar gjerne i et tak med det praktiske arbeidet.

Abonner på Krigsropet

Krigsropet er en gave til deg selv eller andre som varer hele året. I tillegg til at den støtter Frelsesarmeens viktige arbeid. Magasinet sendes ut annen hver uke.

Bli abonnent