Dette bidrar Fretex til
Fretex kan se tilbake på et år med god omsetning. I 2025 fikk de mange mennesker i jobb og ga viktig støtte til Frelsesarmeens sosiale arbeid.
Fretex jobber for å redusere fattigdom og utenforskap ved å få folk i arbeid, støtte Frelsesarmeens hjelpearbeid og gjøre samfunnet mer bærekraftig ved å få flere til å bruke ting på nytt.
1211 jobbsøkere fikk arbeid og 166 kom seg i utdanning gjennom Fretex sine arbeidsrettede tjenester. Samtidig hadde organisasjonen 934 ordinært ansatte fordelt på Fretex Miljø (gjenbruk) og Fretex Jobb (arbeidsinkluderingsvirksomheten).
Gjenbruksaktiviteten var også høy: Tre millioner varer ble solgt i fjor, hvorav én million var klesplagg. I 2025 gikk hver måned over en million kroner fra bruktinntektene til Frelsesarmeens sosiale arbeid.
Størst i Norge
Som Norges største ideelle arbeids- og inkluderingsbedrift og secondhand-kjede, spiller Fretex en sentral rolle i å inkludere personer som av ulike grunner står utenfor arbeidslivet. Fretex tilbyr både avklaring og kvalifisering, og skaper rom for mestring og muligheter.
Fretex er en integrert del av Frelsesarmeen i Norge. Bruktgaver som samles inn, deles ut via det sosiale arbeidet eller selges. Fretex tar imot tekstiler til gjenbruk, og de fleste butikkene tar også imot bøker, filmer, pyntegjenstander, sports- og fritidsartikler, småmøbler og bilder. Enkelte butikker tar også imot større møbler.
Har du noe du ønsker å kvitte deg med? På fretex.no får du oversikt over butikkene og hvilke varer du kan kjøpe og levere der.
RELATERTE SAKER
-
– Vi må være utålmodige på vegne av barna
Hadde Fritidserklæringen vært et barn hadde den feiret tiårsdagen nå juni. Frelsesarmeens Elin Herikstad har vært med hele veien, men er opptatt av at denne erklæringen ikke er oppfylt før alle norske barn får delta på minst én organisert aktivitet.
-
Her ønsker vi velkommen i sommer
Noen aktiviteter tar en pause i sommerferien, men det er fremdeles mye du kan være med på i juli og til langt uti august. Sjekk vår oversikt over tilbud og åpne felleskap for barn og voksne i alle aldre.
-
Gatefotballspiller statist i NRKs VM-låt
Sommeren 1994 sang en seksåring «Alt for Norge» av full hals. Carlos så sine første landslagskamper og falt for sporten. Nå er den tidligere kapteinen på herrelandslaget i gatefotball med som statist i den stjernespekkede VM-låten «Sammen for Norge».