Maj Britt Andersen og Daniela Reyes er årets juleartister for Frelsesarmeen
- Vi er glad musikken kan hjelpe, sier de folkekjære artistene.
Hør "Væla omkring" her (Spotify)
Maj Britt Andersen og Daniela Reyes sier de er glade for å kunne stille opp og for at musikken kan være med å hjelpe.
– Man har lyst til å bidra og det er fint å få lov til å gjøre det man har lyst til og samtidig kanskje hjelpe noen, sier Reyes til Frelsesarmeen.
– Det synes jeg også. Dette lærte min bestemor meg da jeg var liten. Oldemor spilte nemlig for Frelsesarmeen på Hedmarken og samlet inn penger til gode saker som Frelsesarmeen jobber med, så det å kunne bruke musikken til noe godt er veldig, veldig fint å få være med på, legger Andersen til.
Lang tradisjon
I over 20 år har Frelsesarmeen i samarbeid med kjente og kjære artister gitt ut juleplate eller julelåt i forbindelse med julegryta; Frelsesarmeens viktigste innsamlingsaksjon.
– Vi er veldig takknemlige for at Maj Britt Andersen og Daniela Reyes stiller opp for dem som får hjelp fra julegryta i år. Sangen «Væla omkring» er sterk og rørende i en vanskelig tid for mange, sier kommunikasjonssjef Geir Smith-Solevåg i Frelsesarmeen.
«Væla omkring» er skrevet av Maj Britts ektemann Geir Holmsen i samarbeid med Trond Brænne og er dermed et skikkelig familieprosjekt.
– Maj Britt og Daniela synger om væla omkring fuglebrettet der småfuglene spiser seg gode og mette på juledagsfrokost. De synger om familien som sitter inne rundt kjøkkenbordet og gjør det samme - men de synger også at væla omkring dem favner bredere enn som så, og at alle ikke har det som dem. Dette er en virkelighet som er veldig tett på oss i Frelsesarmeen nå, sier Smith-Solevåg.
Sangen «Væla omkring» er sterk og rørende i en vanskelig tid for mange.– Geir Smith-Solevåg, kommunikasjonssjef i Frelsesarmeen
Flere trenger hjelp
Det er ikke alle som har råd til juledagsfrokost eller julemiddag. Stadig flere får ikke endene til å møtes – noe Frelsesarmeen har merket gjennom hele året.
– Vi forventer også ekstra stor pågang når vi i år igjen skal dele ut både julefrokost og julemiddag til tusenvis av husstander som kommer til oss for å få hjelp til jul. Allerede i fjor var det 16.029 husstander og 25.836 julegaver. Den kraftige prisveksten vi ser nå svekker kjøpekraften betydelig. Flere steder i landet har vi sett en dobling i antall mennesker som kommer til oss for hjelp siden i sommer, så vi er bekymret for førjulen og tiden gjennom vinteren, sier Smith-Solevåg.

Frelsesarmeens juleartist – gjennom årene:
Klikk på lenkene og lytt!
- 2003: Halvdan Sivertsen – Frelsesarmeens juleplate
- 2004: Nidarosdomens guttekor m/Ole Edvard Antonsen – Frelsesarmeens juleplate
- 2005: Kvinner på randen – "Julemysteriet"
- 2006 Christian Ingebrigtsen – "Paint Christmas white"
- 2007: Jan Werner Danielsen – "Eg veit I himmerik ei borg"
- 2008: D.D.E – Frelsesarmeens juleplate
- 2009: Rita Eriksen – "Velkommen inn"
- 2010: Silje Hrafa, Odd Børretzen, Heine Totland, Nils Petter Molvær Frelsesarmeens juleplate
- 2011: Heine Totland og Gisle Børge Styve 10 år med Frelsesarmeens jule-CD
- 2012: Narum – "Håp i ei gryte"
- 2013: Magnus Grønneberg – "Tenn våre lys"
- 2014: Sval – "Plan B"
- 2015: Helene Bøksle – "Enten teller alle, eller ingenting"
- 2016: Rein Aleksander og Anita Skorgan – "Himlens nåde"
- 2017: Trygve Skaug – "Ei stjerne som deg"
- 2018: Knut Anders Sørum og Lewi Bergrud – "Uten deg"
- 2019: Magne Furuholmen – "There Goes Another Year”
- 2020: Herborg Kråkevik – "Fra fjord og fjære"
- 2021: Frode Alnæs – "Vitae Lux"
- 2022: May Britt Andersen og Daniela Reyes: “Væla omkring»
RELATERTE SAKER
-
Med hjerte for de utstøtte
Arve Bang (73) er pensjonert lege, men arbeider i halv stilling på Frelsesarmeens Gatehospital på Garnes nord for Bergen. – Her behandler vi rusmisbrukere som folk flest, sier legen.
-
En ytre og indre reise
Pilegrimen Mette Isberg (67) har gått til sammen 560 mil over fjellkjeder, slettelandskap og landeveier gjennom Frankrike og Spania helt alene. Med kameraet på hofta dokumenterte hun eventyrene sine, og bestemte seg for å lage en utstilling – med et håp om å inspirere andre.
-
Hvorfor drikker Jeppe?
Folk sier at Jeppe drikker, men ingen sier hvorfor? Det store spørsmålet i Holbergs komedie er fortsatt brennaktuelt.