
Innsatte fikk frukttrær
Den lokale Rotaryklubben ga Frelsesarmeens fengselsarbeid fire frukttrær i gave. Nå er trærne plantet i Kongsvinger fengsel av de innsatte.
I hundre år har Frelsesarmeens fengselsarbeid i Norge hatt et sterkt engasjement for innsatte. Hovedfokuset er på samtale, sjelesorg, råd og veiledning. I juni kunne leder av Frelsesarmeens fengselsarbeid, kaptein Yury Zelentsov, også tilby fire frukttrær til de innsatte på lavsikkerhetsavdelingen i Kongsvinger fengsel. Trærne er en gave fra den lokale Rotaryklubben, Vinger Rotary. Zelentsov mener trærne både har en symbolsk og praktisk verdi.
– Det handler om å ivareta de innsattes ulike behov. I norsk kriminalomsorg er normaliseringsprinsippet viktig. Det er altså frihetsberøvelse som er straffen, mens resten av livet skal være så normalt som mulig. Det gjør overgangen tilbake til samfunnet enklere.
Han tror det er positivt for de innsatte å ta vare på frukttrærne.
– Det kan bidra til en styrket kompetanse på å vise omsorg for mennesker også. Dessuten lærer de også noe som de kan bruke når de løslates, og så er det terapeutisk å jobbe med planter.

RELATERTE SAKER
-
Kristiansand klar for NM i gatefotball
Den 24.–26. mai er det duket for en helg fylt med fart og spenning når nesten 40 gatefotballag fra hele Norge møtes på Sørlandet. Men her teller det rusfrie, sosiale fellesskapet alltid mer enn resultatene på banen.
-
Fotballfesten starter om 100 dager, og vi trenger flere frivillige!
Hjemløse spillere fra hele verden kommer til Rådhusplassen i Oslo 23. til 30. august. Vi søker guider som kan følge fotballagene gjennom uka.
-
Stortingspresidenten får klump i halsen på 17. mai
– Vi må være så glade for at vi feirer nasjonaldagen med barnetog og ikke militærparader, sier Masud Gharahkhani. Når han vinker fra stortingsbalkongen tenker han også på sin egen historie.