Har søkt om å opprette asylmottak
Frelsesarmeens hovedstyre vedtok å levere forpliktende tilbud på drift av asylmottak på Jeløy.
Tidligere i år har vi meldt at Frelsesarmeen vurderer å søke om å opprette et asylmottak i det som inntil i fjor var Frelsesarmeens folkehøyskole på Jeløy.
Siden da har det vært arbeidet videre med en mulig søknad og det har blitt gjennomført møter med kommunen, naboer, korpset (kirken og nærmiljøsenteret), offiserskolen og ressurssenteret. I april ble det sendt ut et utvidet nabovarsel, og 4. mai ble det avholdt et åpent møte med naboene, i tillegg til et åpent møte på korpset for alle interesserte.
Lytter til innspill
11. mai behandlet Frelsesarmeens hovedstyre saken. I sin behandling var styret opptatt av å lytte aktivt til de ulike perspektivene som kom frem i de skriftlige tilbakemeldingene, og også de muntlige innleggene i nabomøtet og møtet på korpset.
Hovedstyret var tydelige på at man i søknaden vil forsøke å ivareta så mange som mulig av tilbakemeldingene. Det gjelder blant annet bemanning på mottaket, videre storkjøkkendrift og tilføring av ressurser til korpset.
Tilbud om drift av asylmottak på Jeløy ble levert innen fristen 22. mai. Det forventes et svar fra UDI på om tilbudet aksepteres innen utgangen av juli. Hvis UDI aksepterer tilbudet vil vi komme tilbake med mer informasjon om innholdet i planene, tidsplan og muligheten for å engasjere seg og bidra i arbeidet.
God erfaring med mottaksdrift
Frelsesarmeen har gjennom sin 135 år lange historie i Norge vært opptatt av å hjelpe til der skoen trykker og der nøden er størst. Det siste året har mange korps og tiltak bistått og tilbudt hjelp, omsorg og fellesskap til flyktninger fra Ukraina.
Frelsesarmeen har etter hvert også opparbeidet solid erfaring med drift av asylmottak. Vi har drevet akuttmottaket på Kongsberg i over ett år og erfaringene derfra er gode. Støtten har vært massiv fra både lokalbefolkning, lokale bedrifter, frivillige, politikere og UDI. Frelsesarmeen har også gode erfaringer fra drift av to midlertidige mottak på Teisen og Åpta, under flyktningkrisen fra 2015.
En god mulighet til å hjelpe
Et eventuelt mottak på Jeløy vil være i det som tidligere var folkehøyskolens bygninger og ha plass til 150-220 beboere.
Dersom det blir mottak på Jeløy, tror vi dette kan være et god bruk av folkehøyskoleeiendommen - og en god mulighet for oss til å hjelpe vanskeligstilte. Et godt drevet asylmottak som fungerer etter hensikten, avhenger av kompetente og engasjerte ansatte og frivillige. Frelsesarmeen oppfordrer derfor alle som vil være med å bidra, til å følge med hvis Frelsesarmeen får oppdraget og utlysningene kommer.
RELATERTE SAKER
-
Fra gråtoner til farger og håp
Fotograf Inese Kungurova følte seg fastlåst i en vanskelig situasjon. Men en jobbveileder i Frelsesarmeen så ressursene i henne. Etter noen få måneder, er hun nesten ikke til å kjenne igjen. Angst og bekymringer er snudd til håp og pågangsmot.
-
Louise tror på felleskap til folket
– I Frelsesarmeen har vi mulighet til å skape gode arenaer for folks liv. Ikke bare på søndag, men gjennom hele uka kan vi lage gode sosiale fellesskap for helt forskjellige målgrupper, sier Louise Mortensen, kadett på Frelsesarmeens offisersskole.
-
Full forvirring om tekstilavfallet
Vet du hvor du kan kaste ødelagte og hullete klær? Ifølge de nye reglene er det opp til den enkelte kommune å fortelle oss hvor tekstilavfallet skal. Fretex tar kun imot helt, rent og tørt tøy som kan gå til gjenbruk.