Sykler 3000 km for et rusfritt liv
Tidligere rusavhengige sykler for å sette fokus på viktigheten av et godt ettervern.
Mandag 7. juni starter reisen fra Nordkapp til Lindesnes.
– Vi sykler Norge på langs for å markere at landet vårt sårt trenger et bedre aktivitetstilbud for mennesker med rusproblemer, forteller Svein Olav (56). Nå aksjonerer han og flere andre med rusbakgrunn sammen som en del av Frelsesarmeens sykkelklubb Pedalkraft – mer enn bare sykling.
Svein Olav (56) fra Lillehammer og flere andre tidligere rusmisbrukere har sett seg lei av Norges manglende tilbud til de som kommer ut av rusbehandling. Dette har flere av deltakerne selv kjent på kroppen og savnet i sitt eget liv.
Dette handler om å gi mennesker som trenger det et nettverk og å hjelpe dem å finne veien tilbake til et rusfritt liv. Vi ser hvor mye dette betyr for den enkelte. Vi kan vise til gode resultater og rusfrie liv gjennom alle disse tiltakene.– Frode Woldsund, regionleder i Frelsesarmeens rusomsorg
Nå aksjonerer de sammen i Frelsesarmeens Pedalkraftgruppe – og sykler Norge på langs for å markere hovedproblemet i Norge: Ettervern er per i dag ikke en lovpålagt tjeneste, og kommuner nedprioriterer denne type tiltak når de statlige midlene til rustiltak skal fordeles.
– Jeg sykler for å si til våre politikere at nå må de våkne, det er mange menneskeskjebner der ute som sårt trenger et bedre tilbud. De må høre på oss som vet, som har levd gjennom dette. Vi etterlyser at kommunene må få øremerkede midler til ettervern for å kunne sikre gode aktivitets- arbeids- og utdanningstilbud. Vi starter i Nordkapp i Finnmark den 7. juni, og ankommer Lindesnes i Agder den 4. juli. Når man mestrer en slik tur, så er det ingenting som er uoppnåelig lenger, forteller Svein Olav (56).
Du kan følge syklistene fra dag til dag på Pedalkraft sin Facebook-side og på deres Instagram-konto
Det er ikke første gang Svein Olav sykler for å rette fokus på ettervern. Tidligere har han syklet Trondheim–Lillehammer.
RELATERTE SAKER
-
Lyden av fellesskap
– Om vi synger for tre eller 300 betyr egentlig ikke så mye. Om vi bare treffer ett menneske med sangen, da gjør vi noe bra, sier korets ferskeste medlem May Ruby Soli. Denne kvelden skal hun synge solo for første gang.
-
Skattefradrag for gaver til Frelsesarmeen
Visste du at du kan få skattefradrag når du gir til Frelsesarmeen? Hvis du gir mellom 500 kroner og 25 000 kroner i løpet av et kalenderår, har du rett til fradrag på skatten. Det betyr at du kan støtte vårt arbeid – og samtidig redusere skatten din.
-
Filmteam booket alle rommene hos Frelsesarmeen
Da «71° nord – team» startet innspillingene i september, campet produksjonsteamet den første uken på Frelsesarmeens eget kurs- og konferansesenter på Jeløy i Østfold. – Vi har vel aldri følt oss mer velkommen noe sted, sier programleder Tom Stiansen.