
Nå tar vi vare på hverandre!
Norge åpner sakte opp igjen, men det er fortsatt krevende dager for mange. Vi blir rørt av givergleden i det langstrakte land. Nå tar vi vare på hverandre!
Økende behov i en krevende tid
Stadig flere havner i en sårbar situasjon. Vi har ikke opplevd lignende siden krigen. Bare på ett gatehjørne i Oslo har vi delt ut over 10.000 måltider i løpet av perioden Norge var stengt.
Vi ser en økning i antall permitteringer og arbeidsledige. Gjennom koronakrisen har Frelsesarmeen vært opptatt av å fortsette arbeidet – men tilpasset hverdagen, behovene – og stadig nye regler for smittevern. Behovet for din hjelp øker – det melder våre folk rundtomkring i landet om.
– Det betyr at jeg kan leve
«Trygve» er en av mange som har fått kjenne på kroppen at hverdagen har blitt enda mer krevende. Se video over.
– For meg så betyr tilbudet på Slumstasjonen rett og slett at jeg kan leve. Jeg får mat på bordet. Jeg har unger også, og selv om jeg ikke har penger, så har jeg i hvert fall mat når de er hos meg. Så dette betyr mye for meg. Jeg synes det er helt supert, rett og slett. Her er det folk med hjertet på rett plass, og det trenger vi i disse tider.

Suppetallerkener og matposer er fylt med like mye omsorg og medmenneskelighet, som næring. En matbit og litt omsorg kan bety så utrolig mye!

Krevende hverdag
«På én dag hadde vi flere nye besøkende enn vi vanligvis har i løpet av en hel måned», sier Irene, daglig leder på Frelsesarmeens slumstasjon i Oslo.
Irene forteller at de må være kreative og finne gode løsninger på det de ellers gjør.
«Det er ikke noe annet å gjøre enn å møte folk der de er. Tidligere har samfunnet vært hektisk, du har hatt nettverket ditt og hengt med noen på gata, eller du har sittet med noen i parken. Plutselig blir det helt stille rundt deg. Det er mange som kjenner på dette nå.»

Krisesituasjon i Tromsø
I Tromsø har de matutdeling hver uke. På grunn av koronasituasjonen har de flyttet utdelingen på gata. «Mange kontakter oss for første gang nå. Vi kjører også maten ut til folk», sier Ida Amelie, leder for Frelsesarmeen i Tromsø.
Noe av det som gjør mest inntrykk på henne er menneskers vilje til å gi av det de har. Hun sier videre at giver og mottaker bytter på å hjelpe og å få hjelp.
– Vi hjelper hverandre. Det er kort vei fra hjelper til giver.

Ønsker du å gjøre mer?
Gå inn på https://frelsesarmeen.no/stott-oss
RELATERTE SAKER
-
Med hjerte for de utstøtte
Arve Bang (73) er pensjonert lege, men arbeider i halv stilling på Frelsesarmeens Gatehospital på Garnes nord for Bergen. – Her behandler vi rusmisbrukere som folk flest, sier legen.
-
En ytre og indre reise
Pilegrimen Mette Isberg (67) har gått til sammen 560 mil over fjellkjeder, slettelandskap og landeveier gjennom Frankrike og Spania helt alene. Med kameraet på hofta dokumenterte hun eventyrene sine, og bestemte seg for å lage en utstilling – med et håp om å inspirere andre.
-
Hvorfor drikker Jeppe?
Folk sier at Jeppe drikker, men ingen sier hvorfor? Det store spørsmålet i Holbergs komedie er fortsatt brennaktuelt.